A co děti, zvládnou to?

05.07.2023

Čeká vás první rodinné focení s dětmi a máte obavy, jestli to zvládnou? Pojďme spolu nahlédnout do zákulisí focení a projít pár tipů, jak proplout focením s úsměvem a bez vrásek, ať můžete tyto strachy hodit za hlavu. :) 

Každé dítě je originál a reaguje na focení jinak. Já vždy rodičům před focení říkám, že je důležité nechat děti dětmi. Některé se potřebují trochu otrkat a na začátku focení potřebují být v náručí maminky. Některé děti se naopak potřebují vyběhat a vypustit přebytek energie, takže jdeme fotit třeba rovnou mé oblíbené "běhací" fotky. "Běhací" fotky jsou z pravidla velmi oblíbené i u dětí a tohle chtějí fotit opakovaně. :) Rodinné focení se drží v rytmu vašich dětí - tulíme se, prozkoumáváme, běháme, hrajeme si - prostě zrovna to, co děti potřebují. Vznikají tak autentické fotky a děti zároveň focení baví. A i když to u focení třeba zrovna tak nevypadá, věřte, že i tak se vždycky najdou fotky, které si rádi vyberete do svých alb. 

Pokud jsou děti hodně stydlivé, mám připravené i esa v rukávu, které vaše deti budou určitě bavit,  jako třeba "houpačku" či "padák". :D 
Před focením vynechte fráze typu: "A jestli nebudeš poslouchat... A jestli se nebudeš usmívat...", protože tak děti mají pocit, že focení je za trest a je o dost složitější je při focení přesvědčit o opaku. Co občas pomáhá je, když svým ratolestem slíbíte (nenásilnou formou) za focení nějakou odměnu - zmrzlina, výlet, pohádka... 
Všichni víme, že děti jsou houby, které vnímají a nasávají naše pocity a emoce, proto je dle mého názoru nakonec nejdůležitějším faktorem naše vnitřní nastavení, kde platí - pokud jsou rodiče v pohodě, je i dítko v pohodě a pokud se rodiče těší, i děti se těší. 
Děti stejně nejvíce ocení ten společně strávený čas s rodiči, kdy s nimi rodiče dovádí a patří jim 100% jejich pozornosti. A o tom to je. Být spolu! :) 
  
A nezapomínejte, i já mám děti, takže mne překvapí je máloco. :D
Mějte skvělý den a pozdravujte vaše děti, J. :D